تهیه نبولایزر برای کودکان مبتلا به بیماری فیبروز کیستیک در ایران توسط صندوق کودکان سازمان ملل ۱۷ مارس ۲۰۲۱

تهیه نبولایزر برای کودکان مبتلا به بیماری فیبروز کیستیک در ایران توسط صندوق کودکان سازمان ملل

۱۷ مارس ۲۰۲۱

تهران اسفند ۱۳۹۹-  بنا به درخواست وزارت بهداشت و آموزش پزشکی و با حمایت مالی بانک تجارت، بانک سامان و گروه تجاری Edge، یونیسف تاکنون ۱۶۰ دستگاه نبولایز با بهترین کیفیت موجود برای کودکان مبتلا به بیماری فیبروز کیستیک تهیه و به ایران وارد کرده است. کودکان مبتلا به این بیماری تا حدی زیادی در معرض عوارض جدی یا حتی مرگ در صورت ابتلا به کرونا هستند. بیماری فیبروز کیستیک یک بیماری وراثتی است که بیشتر روی ریه‌ها تأثیر می‌گذارد و با تجمع مخاط چسبناک منجر به مشکلات تنفس و عفونت‌های ریوی مکرر می‌شود. تمامی داروهای فیبروز کیستیک بایستی از طریق استنشاق با دستگاه نبولایزر استفاده شوند.

در ایران  ۱۸۰۰ کودک مبتلا به این بیماری در سامانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ثبت شده‌ و درمان و داروهای مورد نیاز را دریافت می‌کنند. گرچه هنوز درمان قطعی برای بیماری فیبروز کیستیک وجود ندارد، اما طیف وسیعی از درمانها می‌توانند به کنترل علائم، پیشگیری و کاهش عوارض کمک کنند و شرایط زندگی را آسان‌تر کنند. به علاوه، این درمانها امید به زندگی در کودکان مبتلا را بیشتر می‌کنند.

نبولایزرهای با کیفیت بالا و جدید از طریق دانشگاههای علوم پزشکی در بین کودکان مبتلا به بیماری فیبروز کیسیتیک در استانهای مختلف توزیع شده اند. نبولایزرهای جدید، ضمن کاهش قابل توجه زمان استنشاق دارو را برای این کودکان،  سبک و کم صدا هستند و کیفیت زندگی کودکان مبتلا را به صورت چشمگیری افزایش می‌دهند. به دلیل وجود تحریم‌ها و مشکلات ناشی از آن، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخواست خود را مبنی بر کمک به تهیه و وارد کردن نبولایزرهای سبک و مورد نیاز این کودکان، به یونیسف ارائه داد. انتظار می‌رود در صورت تامین بودجه بیشتر در آینده، دستگاههای نبولایزر بیشتری خریداری شوند.

 

دسته بندی : دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *